Hamilelikte spor: Yararlı mı zararlı mı?
24.11.2014 17:16:41 tarihinde Yönetici tarafından eklendi.
2699 defa okundu.

Hamilelikte spor: Yararlı mı zararlı mı?

Havaların soğuması ile insanların en büyük problemlerinden biride montlar oldu. Eski montlar dolaptan çıktı. Erkekler için çok fark etmese de kadınlar için geçen yılın montlarını dolaptan çıkartıp giymek bazen çekici gelmeyebiliyor.


Hamilelikte spor: Yararlı mı zararlı mı?

Anne adaylarının oldukça hassas davrandığı konulardan biri olan spor, kontrollü şekilde yapıldığında anneye hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında birçok fayda sağlıyor. Hamilelik sürecinde yapılan basit egzersizler, ruhsal anlamda iyileştiriyor ve üzerinizdeki negatif enerjiyi atmanıza yardımcı oluyor. Hamilelik boyunca spor yapan kadınlar daha kolay bir doğum yaşıyor. Egzersizler sayesinde anne adaylarının mutluluk hormonları da harekete geçiyor. Hamilelik serüveninde önemli olan hareketlilik gebelik diyabetinin de önüne geçiyor. Hangi Ayda Hangi Spor? Hamileliğinizin ilk 3 aylık döneminde eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu aylarda yoga ve pilates ile de nefes alışverişinizi doğru bir şekilde yönetebilirsiniz.

 

3-6 aylık dönemde de yürüyüşlerinize devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra hafif tempolu grup egzersizleri de bu aylarda kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Bu aylarda sırtüstü yapılacak egzersizler bebeğe baskı uygulayacağından dolayı sırtüstü egzersizlerinden uzak durmalısınız. 6-9 aylık dönemde ise hamilelik sürecinin son zamanlarına gelindiğinden oturur pozisyonda yapılabilecek, kolay egzersizleri tercih etmelisiniz. Hamilelik pilatesi doğumunuzun daha kolay geçmesine yardımcı olabilir. Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelikte yapılacak egzersizlerde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunur. Spor esnasında, nefes nefese kalmadan ilerlemeniz gerekir. Aksi takdirde vücudunuz zorlanacağından dolayı spor sizin için faydalı olmaktan daha çok zarara dönüşür. Ani hareketler yapmadan ilerleyen egzersizleri tercih etmelisiniz. Çünkü ani bir hareket, eklemlerinizi aşırı zorlamanıza sebep olabilir. Gebelik ilerledikçe denge kurmak da zorlaşır. Bu sebeple gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde egzersiz yaparken dengenizi kolay kurabileceğiniz hareketleri tercih etmelisiniz.

 

Egzersizlere başlamadan önce vücudu ısıtmak için yapılan hareketler hamileler için daha fazla önem kazanıyor. Egzersizlere son verirken de birden bire bırakmak yerine yine aynı şekilde soğuma hareketleri ile yavaş yavaş bitirilmelidir. Düzensiz egzersizler vücudunuzda tutulmalara ve ağrılara sebep olabilir. Bu sebeple kendinize bir plan oluşturmanız, egzersizlerin daha faydalı olmasını sağlayacaktır. Anne Adayları Bunlara Dikkat! Gebelikte spor yapmanın tehlikeli olabileceği sağlık durumları da vardır. Daha önce düşük yaşadıysanız doktorunuza danışmadan egzersiz yapmamalısınız. 

 

Kaynak:

http://www.hurriyet.com.tr/hamilelikte-spor-yararli-mi-zararli-mi-40360468
YORUMLAR (0)   Onay Bekleyen (3)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın

YORUM YAZ  


guvenlik


  Editörün Seçtikleri

  Çok OkunanlarBumerang - Yazarkafe